Parohia Mica

UntitledDate de contact:

Preot paroh Gheorghe CIUI

Adresa: sat Mica, nr. 216,

Telefon: 0749403212; 0264226269

Istoricul parohiei:

Biserica are hramul Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil;

Biserica din zid  a fost construită între anii 1931-1934 de meşterul Ioan Hognogi din Dej după un proiect al ing. Ioan Silaşi de la Ep. Gherla, prin jertfelnicia credincioşilor şi ajutorul ctitorial al familiei Moldovan Ioan şi Ana din Sânmărghita.

A fost înzestrată cu un iconostas cumpărat de la mănăstirea Nicula. dăruit acesteia în 1944 de parohia Mintiu Gherlei, acum la Mănăstirea.

Pictura, tehnica în care a fost pictată şi numele pictorului; Date despre interior (însoţite şi de imagini): Iconostas, icoanele, numele sculptorului şi al pictorului:

In cursul timpului, biserica a fost zugrăvită de Karol Nagy din Gherla (1952) şi Yoloşniay din Dej (1960-1961), reparată (1974 si 1977). stropită cu terasit (1990), pictată de Constantin Bumbu (2000- 2003), dotată cu iconostas nou, strane şi tetrapoade confecţionate de Câmpean Nicolae din Dej (2000-2003).

Biserica a fost sfinţită în 10 noiembrie 1935 de Ep. Dr. Iuliu Hossu şi resfinţită în 8 octombrie 1978 de Ep. Teofil Herineanu, în 7 septembrie 2003 de Ep. Vicar Dr. Irineu Pop Bistriţeanul.

Numele preoţilor slujitori dinaintea preotului actual

– in 1733, Conscripţia Klein a înregistrat o comunitate greco-catolică formată din 30 de familii, păstorite de popa Maftei;

– in 1743 preotulTeodor din Ciceu-Mihăieşti, hirotonit în 2 martie 1763 în Răşinari de Ep. Dionisie Novacovici;

– în 1766, parohia, formată din 269 credincioşi, era pastorita de Popovici Teodor din Fizeşul Gherlei, hirotonit de Ep. Dionisie Novacovici în 15 iunie 1767;

– în 1776, paroh satului era preotul Andreiu;

Crişan Mihai era preot la începutul seclolului al XIXlea;

Maroşan Constantin, preot în funcţie în 1829-1831;

Huza Lazăr, localnic, născut în 1832, hirotonit în 1859, era în 1867 preot celor 368 de credincioşi. Promovat notar consistorial la Cancelaria Episcopiei.

Pop Ambrozie şi Pop Procopie;

– Bochiş Ioan (Bochişiu Joannes), născut în 1844 în Borşa-Cluj, absolvent al Seminarului Teologic din Gherla, promoţia 1871, hirotonit în 1871, administrator parohial în Mica (1872-1877);

Rebreanu Ştefan (Rebrean Stephanus), născut în Chiuza în 1848, absolvent al Gimnazilui din Năsăud şi al Seminarului Teologic din Gherla, promoţia 1875. hirotonit în 1876, a administrat parohia din 1877 până în 1888;

Neamţu Vasile, născut în în 1853 în Mintiul Gherlei. Absolvent al Gimnaziului din Blaj şi al Seminarului Teologic din Gherla (1879. Hirotonit în 1880 pe seama parohiei Ineu (Răscruci). A fost administrator parohial în Mica din 1889 până în 1914;

Mureşan Gavril, născut în 1879, hirotonit în 1906, a administrat parohia până în 1948, perioadă în care a păstorit 572 de credincioşi în 1925, 640 în 1930. 765 în 1932, 766 în 1941, 814 în 1947. în octombrie 1948 a trecut cu toti credincioşii la Biserica Ortodoxă;

Rusu Ioan Emil, preot paroh – Mica-Mănăstirea (02.05.1949-01.08.1977, când s-a pensionat);

Bolbos Ioan, preot în Bogata de Sus-Calna (01.09.1973-31.09.1977), Mica-Mănăstirea (01.10.1977-01.02.1991).

Obiecte de patrimoniu:

Clopote: unul de 50 kg turnat în Arad în 1914;  un clopot de 45 kg turnat în Timişoara în 1925;  un clopot de 220 kg datat 1720, achziţionat în 1936.

Cărţi: Minei, Blaj, 1838; Euchologiu, Blaj 1868; Penticostar Blaj, 1878.

Câteva elemente legate de profilul actual al parohiei:

Număr de credincioşi 578 –  (Mica – 502; Dambu Mare – 76).

Activităţi culturale şi misionare:

 In parohia Mica- Dambu Mare se deruleaza incepand din anul 2000 un proiect misionar intitulat „PASTORATIE FAMILIALA”. Activitatea se desfasoara in perioada Postului Mare al Pastilor, in saptamanile II, III,IV si V, in zilele de luni, miercuri si vineri, cand preotul viziteaza fiecare familie din parohie, cu un program special de rugaciune.

Activităţi sociale şi finalntropice:

    Exista la nivelul Consiliului Parohial si al Comitetului Parohial un program de ajutor in caz de :

calamitati naturale;

strangere de fonduri pentru copiii bolnavi

ajutor in caz de accidente grave sau incendii.

–Prima menţiune documentară a satului: 1954-Dâmbu Mare.

 Aşezare mică cu 30 de familii (80 de suflete), alcătuită după primul război mondial ca efect al reformei agrare.

Lucrările de construire a bisericii cu hramul „Soborul Sfântului Arhanghel Gavriil” din Dambu Mare, au început în primăvara anului 2001, pe un teren donat de familia Reman Mircea şi Mariana. Piatra de temelie a fost sfinţită în 25 martie 2001 de Ep. Vicar Vasile Someşanul.

Lucrările au fost executate de echipa meşterului Ivanciuc Vasile din Bârsana, jud. Maramureş. Iconostasul a fost sculptat la firma lui Câmpean Nicolae din Sânmărghita, iar icoanele pictate de Bumbu Constantin din Căşeiu.

Costul lucrărilor a fost suportat de enoriaşi şi binevoitori: îng. Mureşan Gavril, director general al S.C. „Electroplast” S.A. Bistriţa, care a donat materialul lemnos şi iconostasul, Pop Vasile , director al S.C. „Vas Rom” S.R.L. Dej, care a donat odăjdiile.Construcţia bisericii a fost terminată în 2004.

A fost sfinţită în 25 septembrie 2005 de Ep. Vicar Vasile Someşanul.

Despre părintele Gheorghe CIUI:

Data naşterii: 15 februarie 1951;

Şcoli absolvite şi anul absolvirii:

  • Liceul Teoretic Beclean – 1970;
  • Facultatea de Teologie Sibiu – 1978;

Data hirotoniei: 29 august şi 5 septembrie 1978;

Parohii ocupate: Chiochiş (01.08.1978-01.12.1990),  Mica (01.12.1990-prezent);

Grade profesionale: grad profesional I

Distincţii primite: Iconom (1993), Stavrofor (2003);