Parohia Cășeiu

no-photoDate de contact:

Preot paroh Ioan ROȘCA

Adresa: sat Cașei

Telefon: 0763688083

Istoricul parohiei:

Hram:„Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel“

Data punerii pietrei de temelie:  mai 1899

Proiectant: Antonio Baizero de Udine; biserica,   navă cu o turlă pe faţadă, nu are elemente particulare de arhitectură.

Pictată de  Mihai Vaida şi Gheorghe Mogojan

Date despre interior (iconostas, icoane)……

Sfinţită în :2 septembrie 1900 de  ep. vicar Ioan Georgiu;

1946, de  ep. dr. Iuliu Hossu;

2 iulie 1978, de  ep. vicar Justinian Chira Maramureşanu;

30 iunie 2002, de arhiep. Bartolomeu Anania.

Preoţi – parohi: Metodie, 1692; Ştefan, 1698, 1733;   Ioan, 1733, 1739;  Szabo Ioan, 1745; Voievod Alexie, 1765;  Dumitru, 1769;  George (Georgie), 1769; Cassai Dumitru (Demetrius Cassai), 1761-1782; Farcaş, 1790-1820; Tohati Atanasie (Athanasius Toháty), 1835; Tohati Iosif (Josephus Toháty), 1841-1862; Cassa Vasile (Basilius Cassa de Novai), 1867-1890;  Centea Ilie  (Centea Elie), 1891-1901; Farcaş Ioan, 1901-1902; Marţian Gavril (Marţian Gabriel), 1902-1930; Boldor Augustin, 1931-1942; Maxim Fl. Ioan, 1942-1954; Neagoş Emil, 1955-1975; Ghiţ Gheorghe, 1976-1992;  Pop Silviu, 1992- 2011; Roşca Ioan , 2011-prezent.

Despre părintele Ioan Roșca:

Născut: în 7 ianuarie 1958

Absolvent: al Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, 1980

al Facultăţii de Teologie Ortodoxă a Universităţii „Babeş-Bolyai“ din Cluj- Napoca, 1995

Hirotonit: în 4 (diacon), 6 (preot) octombrie 1982

Paroh în: Măhal, 01.09.1982-29.02.1991

Chiuieşti, 01.03.1991- 31.07.2011

Căşeiu 01.08.2011- prezent

Distincţii: sachelar, 08.09.1987

iconom, 08.09.1997

stavrofor, 08.09.1999