Capela Spital Dej

poza preot Pop PavelDate de contact:

Preot paroh Pavel POP

Adresa: Dej, str. 1 MAI, nr.14-16

Telefon: 0754047478

Email:spital_dej @yahoo.com

Istoricul parohiei:

In baza Protocolului incheiat intre Minesterul Sanatatii si Patriarhia Ortodoxa Romana in 23 iunie 1995 s-a infiintat postul de preot de caritate pentru Spitalul Municipal Dej.

Pentru nevoile activitatii misionar religioase , dupa obtinerea aprobarilor necesare s-a stramutat biserica de lemn din Parohia Ortodoxa Bont  judetul Cluj , care a fost donata pentru nevoile spirituale ale bolnavilor si a angajatiilor Spitalului Municipal Dej si amplasata in curtea unitatii. Asistenta religioasa in institutiile bugetare ale statului , se inscrie in obligatiile misionar-pastorale ale Bisericii, fiind intemeiata pe invatatura, traditiile si legiuirile ei, in virtutea carora aceasta activitate are un caracter permanent. In mod special Biserica se apleaca cu toata dragostea si compasiunea fata de cei aflati in suferinta , iar activitatea de slujire caritativa este atat de necesara in unitatiile sanitare unde semenii nostrii isi gasesc alinare si isi trateaza bolile.

Biserica avand hramul Sfantii Doctori fara de arginti si facatori de minuni Cosma si Damian , din Asia cu data de preznuire la 1 noiembrie.

Piatra de temelie a fost asezata la data de 29 octombrie 1996 de catre P.S. Dr. Irineu Bistriteanu Episcop – Vicar

Biserica de lemn in forma nava cu o singura turla clopotnita

Pictura a fost pictata in tehnica ulei

Date despre interior : Pictura executata de catre pictorul Nitescu Vasile din Bucuresti intre anii 2000-2002.

Biserica a fost sfiintita in data de 7 iulie 2002 de catre Preasfintitul Vasile Somesanu Episcop – Vicar

In aceasta biserica se savarsesc zilnic servicii religioase pentru nevoile bolnavilor , apartinatorilor si angajatiilor. S-au facut vizite si slujbe de catre ierarhi, protopopi si preoti din Protopopia Dej cu ocazia Hramului si cu ocazia savarsire Sfantului Maslu

Spitalul are o capacitate de 342 de paturi si 482 angajati

 

Despre părintele Pavel POP :

Sarcina preotiei a fost incredintata preotului Pop Pavel , transferat de la Parohia Otodoxa Bunesti la data de 1 mai 1996 la Spitalul Municipal Dej.

Data nasterii :      31 iulie 1956 in satul Osoi, judetul Cluj

Scoli absolvite: –    Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca

  • Facultatea de Teologie Ortodoxa Cluj-Napoca

Data hirotoniei: –    Diacon 28 august 1976 Catedrala – Cluj-Napoca

  • Preot 29 august 1976 Petrova – Judetul Maramures

Ambele hirotonii au fost savarsite de P.S. Iustinian Maramuresanu Episcop –

Vicar

Parohie ocupate :   – Parohia Ortodoxa Dirja , 1 octombrie 1976 – 1 iulie 1983

– Parohia Otodoxa Bunesti , 1 iulie 1983 – 1 mai 1986

Grade profesionale:

  • Cursurile de definitivat in 1982 Bucuresti
  • Cursurile promovare in preotie 1992 Cluj-Napoca
  • Gradul I in preotie in 2005 Cluj-Napoca
  • Cursuri de indrumare duhovniceasca in 2005 Cluj- Napoca

 

Distinctii primite: – Sachelar si Iconom 1991

– Iconom stavrofor 2002